
Op school verandert het ritme continu. De ene week is het toetsweek, de andere week is er een projectdag, een studiedag of gewoon een rooster dat nét anders loopt dan normaal. En in de pauze? Dan is de keuze simpel: snel, lekker en herkenbaar.
Juist daarom helpt het als de kantine af en toe een duidelijk moment heeft waarop iets extra zichtbaar is. Niet om alles steeds opnieuw te verzinnen, maar om het aanbod nét wat levendiger te maken. Acties doen precies dat. Ze trekken de aandacht naar één keuze, geven afwisseling en maken het makkelijker om nieuwe favorieten te laten ontstaan.
Waarom acties zoveel invloed hebben op keuze
Leerlingen maken in de pauze vaak een keuze in een paar seconden. Dat is logisch. Pauze is pauze. Een actie helpt om de keuze gemakkelijker te maken omdat hij de aandacht richt. Niet met een lang verhaal, maar met iets dat je meteen begrijpt: dit is de aanrader van nu.
Dat heeft twee duidelijke effecten:
- Minder twijfel aan de vitrine. Een actie maakt kiezen eenvoudiger.
- Meer nieuwsgierigheid. Als iets er goed uitziet en het duidelijk is wat het is, proberen leerlingen sneller iets nieuws.
Voor scholen is er nóg een voordeel: acties geven structuur. Je maakt het aanbod levend, zonder dat je elke keer opnieuw hoeft na te denken over “wat zullen we nu weer doen”.
Aandacht plus herhaling maakt het normaal
Een nieuwe optie één keer aanbieden is vaak te kort om echt te landen. Leerlingen moeten het zien, herkennen en een tweede keer terugzien. Herhaling is de route naar een favoriet.
Met acties ontstaat die herhaling vanzelf. Je geeft iets langer aandacht aan één keuze. Je maakt die keuze zichtbaar op een vaste plek. Daardoor wordt het bekender en dat zorgt ervoor dat leerlingen sneller kiezen.
Acties zijn communicatie, zonder extra tekst
Niet elke school wil of kan uitgebreid communiceren over het kantine-aanbod. Dat hoeft ook niet. Een actie met een duidelijke naam, een fijne presentatie en één simpele boodschap doet al veel.
Het scheelt vragen aan de balie, houdt de rij vlot en geeft rust in de keuze. Zeker op drukke dagen.
Maandacties per concept: elke maand een kant-en-klare trekker
Bij Van Leeuwen Catering bieden we iedere maand een leuke maandactie aan. Dat geeft scholen een prettig ritme: er is telkens iets nieuws om uit te lichten, zonder dat je zelf een actie hoeft te bedenken of uit te werken.
Voor leerlingen voelt het als afwisseling. Voor scholen voelt het als structuur. En voor de kantine geeft het net dat beetje extra beleving dat jongeren wél opmerken.
Maak de maandacties onderdeel van de schoolkantine
De maandactie is er juist om een gezonde keuze makkelijk te maken. Van Leeuwen Catering levert elke maand een actie die jongeren aanspreekt en mooi past binnen Lekker in Balans. Voor de school is het simpel: hang de poster op, zet de actie op een zichtbare plek en geef de bestelling op tijd aan ons door.
Zo breng je afwisseling in de kantine, zonder dat het extra organisatie vraagt.
Het gemak: één actie, klaar om te draaien
Het fijne aan kant-en-klare maandacties is dat je als school niet in de “actie-stand” hoeft te schieten. Je hoeft geen concept te verzinnen, geen losse onderdelen te regelen en geen ingewikkelde planning te maken.
Je krijgt een actie die helder is, makkelijk te communiceren en eenvoudig in te passen in jullie week. Dat maakt afstemmen intern makkelijker, en het geeft leerlingen precies genoeg prikkel om iets nieuws te proberen.
Van losse actie naar prettig ritme: zo hou je het overzichtelijk
Acties zijn het sterkst als ze een beetje voorspelbaar worden. Niet omdat het saai moet zijn, maar omdat ritme rust geeft. Leerlingen weten: er is regelmatig iets nieuws. De school weet: we hoeven er niet elke week iets bij te verzinnen.
Een praktisch uitgangspunt is: één vast actiemoment per maand. Dat is overzichtelijk, goed te plannen en makkelijk vol te houden.
Stap 1: prik één vast maandmoment
Kies een moment waarop de maandactie zichtbaar wordt. Bijvoorbeeld in de eerste week van de maand, of juist op een moment dat het druk is en een duidelijke keuze helpt.
Stap 2: maak het zichtbaar op één sterke plek
Zorg dat leerlingen de actie meteen zien. Eén goede plek is beter dan overal een beetje. Denk aan: vooraan in de vitrine, bij het uitgiftepunt of op het loopspoor waar de meeste leerlingen langs komen.
Stap 3: kijk wat er gekozen wordt
Je hoeft geen lange evaluatie. Kijk gewoon: wat gaat hard, wat wordt herhaald, wat blijft liggen? Dat zegt vaak al genoeg. Die observatie helpt om te weten welke type acties bij jullie school het beste landen.
Samen maken we het leuk én haalbaar
Acties zijn geen trucje. Ze zijn een praktische manier om aanbod zichtbaar te maken en kiezen makkelijker te maken. Maandacties geven ritme, afwisseling en een reden om even te kijken. En doordat wij die acties kant-en-klaar aanleveren, blijft het voor scholen overzichtelijk.
Lekker in Balans gaat precies over dat midden: lekker, bewust én met aandacht voor elkaar. Met een maandactie maak je dat zichtbaar, zonder dat het extra druk op het team legt.
Wil je naast de maandactie een actieritme dat past bij jullie school? We denken graag mee. Vraag ons Foodbook 2026 aan of stuur een bericht, dan kijken we samen welke acties het beste aansluiten bij jullie leerlingen en jullie planning.

